"Solveigas pārmaiņu centrs" solveigascentrs.1w.lv

 

Balle un balles dejas


Balle un balles dejas

Varbūt jums liekas dīvaini, ka šajos dižķibeles apstākļos stāstu par ballēm un balles dejām. Manuprāt, ir vairāki nozīmīgi iemesli, lai to darītu.

Pirmkārt, balle ir svētki. Cilvēkam gada laikā vajadzētu svinēt astoņus svētkus. Darbu mijot ar atpūtu mēs strukturējam laiku un izvairāmies no stresa un depresijas. Senos laikos cilvēki svinēja saulgriežu svētkus. Rituāli viņiem palīdzēja atbrīvoties no sliktā, ļāva izteikt pateicību Dieviem un izlūgties svētību nākošajam dzīves periodam. Mūsdienu cilvēka dzīves ritms ir mainījies, bet ir saglabājusies vēlme gūt pozitīvas emocijas un gandarījumu kā balvu pēc intensīva darba perioda. Mēs to nedrīkstam ignorēt, ja rūpējamies par savu veselību.

Otrkārt, balles deju apgūšana un dejošana var būt hobijs. Laiks jāstrukturē arī ikdienā. Aizraušanās ar dejošanu, makšķerēšanu, gleznošanu, kolekcionēšanu, sportu u.c. nodarbēm sadala laiku un dod iespēju atpūsties. Atpūta ir darbības maiņa. Visus resursus veltot vienīgi darbam, cilvēki uzkrāj stresus, radot nopietnas veselības problēmas.

Treškārt, deja ir sabiedriskās dzīves un mākslas izglītības nozīmīga sastāvdaļa, kas izglīto fiziski, sociāli, emocionāli un intelektuāli. Deja paaugstina pašvērtību un pašpaļāvību, radot iespēju izteikt sevi un komunicēt ar ķermeņa kustību starpniecību. Tā ļauj atklāt sevi un izjust savu identitāti. Dejošana uzlabo sociālās attiecības, attīstot neverbālo komunikāciju un stimulējot sajūtas. Dejošana uzlabo stāju un tonizē visu organismu.

Latvijā ir daudz piļu un muižu, kurās tāpat kā Eiropā, notika greznas balles. Pirms došanās uz balli dižciltīgajiem jauniešiem bija jāapgūst balles etiķete un dejot prasmes. Arī šodien restaurētajās pilīs un muižās tiek organizētas balles un citi pasākumi ar dejām, kas pieejami ikvienam, kurš iegādājies ielūgumu vai ieejas karti. Vai mēs esam gatavi doties uz šīm ballēm?

Vispirms noskaidrosim. Kas ir balle?

Balle ir plašs sabiedrisks sarīkojums ar dejām. Balle sākas ar polonēzi, tās gaitā var būt priekšnesumi. Uz smalku balli kungi ierodas smokingā vai frakā un dāmas garajā vakarkleitā. Deju zāle ir grezna un spēlē orķestris. Balle ir svētki, un tai nopietni jāgatavojas, jāapgūst deju soļi, jāiegādājas tērpi, jāparūpējas par frizūru un jāsakrāj līdzekļi biļetes iegādei. Latvijā populārākā ir Valentīna dienas balle Melngalvju namā, bet dārgākā – Renesanses balle, kura 2008. gadā bija labdarības balle un noritēja Jelgavas pilī.

Latvijā dažādi saviesīgi pasākumi ar dejām bieži tiek dēvēti par balli. Tā ir sabiedrības maldināšana un norāda, ka šajos jautājumos pietrūkst zināšanu.

Daudzi sapņo reiz nonākt kādā Vīnes ballē. Vīnē katru gadu organizē aptuveni 200 balles. Balles joprojām tiek rīkotas greznās telpās, ieturot klasisko stilu. Vispopulārākā ir operas balle, kas ik gadu tiek organizēta dienu pirms Pelnu dienas. Vasarā notiek Konkordijas balle, kad Rātsnams pulcē apmēram divus tūkstošus balles dalībnieku.

Kas ir balles dejas?

Balles dejas ir neliela sabiedrisko deju grupa (Vīnes valsis, lēnais valsis, blūzs, Argentīnas tango, samba, svings u.c.). Tās ir slēgtā satvēriena dejas, kuras pieņemts dejot īpašos deju pasākumos, ballēs, ievērojot vispārpieņemtās etiķetes normas. Sabiedriskās dejas (angliski: Social dancing) dejo saviesīgos pasākumos, kuros vienlaicīgi piedalās vairākas paaudzes un dejotāji ar dažādu dejotprasmi. Tās kombinējas ar citiem sociālās un kulturālās dzīves aspektiem – maltītes ieturēšanu, viesošanos, svētku svinēšanu, utt.

Sabiedriskās dejas radās 18. gs. pirmajā pusē, kad parādījās pirmās slēgtā satvēriena dejas – valsis un polka. Pasaulē pēdējos 200 gados tika izveidotas aptuveni 30 sabiedriskās dejas, un jaunu deju veidošanās process turpinās. Eiropā dzima Vīnes valsis, polka, polonēze, lēnais valsis un passadoble, Ziemeļamerikā radās blūzs, fokstrots, svings, rokenrols, hāstls u.c. dejas, bet Dienvidu un centrālā Amerikā – tango, samba, rumba, merenge, u.c.

Vārds „sabiedrisks” nozīmē, ka dejot var ikviens, jo deja nav priekšnesums, kas domāts tikai vērošanai. Balles dejotāju mērķis ir cienījamā veidā dejot un gūt prieku no dejas, skanot atbilstošai mūzikai.

Diemžēl jēdziens „sabiedriskās dejas” sabiedrības apziņā tiek uztverts kā sinonīms sporta dejām. Taču sporta dejas pagājušā gadsimta vidū izauga no sabiedriskajām dejām un atdalījās. Sporta dejas pieskaitāmas koncerta deju kategorijai, jo dejas ir rūpīgi iestudētas, izmantojot tajās sarežģītas figūras. (raksta tapšanai izmantoti sabiedrisko un sporta deju skolotāja D. Liepiņa un balles deju skolotāja A. Rudzīša raksti)

 

Ja vēlaties labi justies ballēs un pasākumos ar dejām, pēdējais laiks apgūt dejošanas pamatus. Deju kursi pasīvu skatītāju pārvērš aktīvā dejotājā.

Uz tikšanos ballēs un deju vakaros!
Balles deju skolotāja Solveiga Maļecka

Komentāri (0)  |  2011-01-12 19:13  |  Skatīts: 1514x         Ieteikt draugiem   

Atpakaļ