Kas ir mākslas terapija?
Jau kādu laiku Latvijā ir dzirdēts jauns ārstniecības veids - mākslas terapija. Laiku pa laikam ārstniecības vidē ienāk kāda jauna profesija. Mākslas terapiju var vienlīdz veiksmīgi realizēt darbā ar pacientiem, kuriem ir dažādas neirotiskas saslimšanas, garīga vai psihiska rakstura traucējumi un slimības, gan arī klientiem, kuri mākslas terapiju var izmantot savai personības izaugsmei un attīstībai.
Mākslu terapija norit terapeitiskā vidē,
kura rosina cilvēku radošumam un, kurā notiek noteikta sadarbība starp mākslas terapeitu un klientu/ pacientu un mākslas (radošo) darbu. Mākslu terapijas mērķi ir atkarīgi no konkrētā gadījuma un vides: tie var būt piem., palīdzēt klientam/pacientam izpaust, pārstrādāt (izstrādāt) un risināt emocionālus konfliktus, pārvarēt stresu un emocionāli traumatisku pieredzi, sekmēt sevis apzināšanos, paaugstināt pašvērtību, atvieglot virzību uz realitātes izjūtu, attīstīt iekšējās kontroles izjūtu, stiprināt „Es” izjūtu, pilnveidot starppersonu kompetenci, u.tml.
Mākslas terapijas darbs notiek gan individuāli, gan grupās
Izmantojot mākslas terapijas materiālus, dalībniekiem/am ir iespēja radošā gaisotnē atklāt, iepazīt un izprast dažādus emocionālos stāvokļus, vairot pārliecību par sevi, noskaidrot savas nozīmīgākās emocionālās vēlmes un vajadzības.
Darbs notiek saistībā ar vienošanos par mākslas terapijas mērķiem, ilgumu, biežumu. Parasti tiek slēgta vienošanās par 4 sesijām, lai precizētu, kādas ir klienta vēlmes. Pēc tam, vienošanās var paredzēt 10 vai 20 sesijas, pēc kuras seko sasniegtā izvērtēšana, atvadīšanās vai terapijas turpinājums. Savukārt grupas mākslas terapija paredz iepriekšēju tikšanos, interviju ar katru dalībnieku atsevišķi, lai izvērtētu piemērotību tieši grupas darbam. Arī grupā līdzīgi kā individuālajā pieejā tiek slēgta vienošanās par grupas un dalībnieku mērķiem ar noteiktu laika ierobežojumu, kurā tiek izvērtēti iegūtie rezultāti, notiek atvadīšanās no grupas vai darba turpināšana.
Mākslas terapijas process:
- ir veids, kurā klients/ pacients vai grupa strādā ar to, kas viņiem ir aktuāls un turklāt tas notiek terapeita klātbūtnē. Piemēram, palīdz cilvēkam rast sevī harmoniju un veicina personības attīstību, atklāj cilvēkā vēl neiepazītas jaunas un daudzveidīgas personības šķautnes, attīsta pieredzi, pašizpausmi, izsaka emocijas;
- ir iekšējās pasaules izpausme, nevis ārējās pasaules attēlošana; tapušie darbi palīdz labāk iepazīt sevi, turklāt ļauj izteikt to, ko bieži grūti izteikt vārdos – gan burtiskā nozīmē (fizioloģisku iemeslu dēļ), gan saistībā ar psiholoģiskiem iemesliem (spēcīgas, sāpīgas emocijas). Informācija, kas saistīta ar jūtām ļoti bieži arī tāda ir – to nav iespējams pateikt ar vārdiem. Tā nav vērtējama;
- nav izklaide un laika kavēšana;
- nav mākslas kā prasmes apgūšana vai nodarbība, nav nepieciešama mākslas izglītība.